I Mac potřebuje někdy pročistit

Většina uživatelů operačního systému Mac Os se domnívá, že když se chtějí zbavit aplikace, tak ji stačí jen prostě vyhodit do koše a je po starostech. Bohužel to není tak úplně pravda. Aplikace jako taková se sice odstraní, ale zbytkové soubory v systému zůstávají i nadále. Pojďme si ukázat, kde tyto soubory zpravidla najdete a jak je odstranit.

Dejme tomu, že budeme například chtít odstranit aplikaci Skype a to kompletně. Přejdeme tedy do aplikací pomocí skratky CMD+SHIFT+a (Adam), najdeme skype a aplikaci odstraníme. Nyní je ale ještě zapotřebí odebrat zbytkové soubory, které po aplikaci zůstanou.

Kde se tyto soubory nachází?

Zbytkové soubory zpravidla naleznete v tomto adresáři. /users/jmenouzivatele/library/Application Support. Pozor, složka library je skrytá, proto je zapotřebí si nechat zobrazit skryté soubory a adresáře.

rychlý přístup do složky Library

Pokud si nechcete přenastavovat váš Mac tak, aby zobrazoval skryté soubory a složky, můžete se do adresáře dostat pomocí funkce Otevřít složku a to pomocí klávesové skratky CMD+SHIFT+g (Gustav). Do políčka otevřít složku napište /users/uzivatel/library kde za uzivatel dosaďte název vaší domovské složky. Poté stačí otevřít adresář Application Support a najít složku, kterou chcete odstranit. Jelikož se jedná o systémovou složku, budete vyzváni k zadání vašeho administrátorského hesla.

Externí nástroje

Pro Mac sice existuje mnoho externích nástrojů jako například cCleaner, nicméně se může stát, že dojde k odstranění i takových věcí, které vůbec odstranit nechcete a proto raději doporučuji zbytkové soubory odstraňovat ručně.

Poznámka

Některé aplikace však mají své zbytkové soubory rozmístěné i jinde, je tedy dobré si nejprve dohledat návod, jak konkrétní aplikaci odinstalovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>