Pokročilá práce se zvukem? Jedině s Macem

V dnešním příspěvku si povíme něco o možnostech při práci se zvukem. Řekneme si něco o nejpoužívanějších programech, jejich přístupnosti a cenách.

DAW (digital audio workstation)

Pro tools – drahý, složitý, ale plnohodnotný nástroj

Aplikace Pro tools je základní aplikací většiny nahrávacích studií po celém světě. Nevidomí si pomocí petice vybojovali zpřístupnění pro Voiceover a je třeba říct, že Pro tools je vůbec nejlépe přístupnou aplikací pro kompletní práci se zvukem, včetně práce s midi. Jeho cena však není malá, k dnešnímu datu (21.04.2016) můžete pořídit Pro tools ve verzi 12.5 s ročním upgradem za 15900, Kč, jenže toto v případě koupi nebude jediná investice, kterou budete muset udělat. K plnohodnotné práci totiž budete ještě potřebovat externí zvukovou kartu a daw kontroler, přičemž nejlevnější stojí 19000, Kč.

Logic pro – pro méně náročné

Přístupnost Logic pro je diskutována na zahraničních konferencích již několik let, avšak až s verzí 10.0 lze aplikaci Logic pro používat. Je dokonce přístupnější než aplikace Garageband, o které se zmíním později. Umožňuje pracovat jak s virtuálními nástroji, tak s běžnými nahrávkami prostřednictvím mikrofonu či kytary. Je možné provádět i drobné úpravy, včetně automatizace, efektování a také lze efektivně pracovat se smičkami. Logic pro stojí 199 amerických Dolarů, což je asi 4000, Kč a pořídit jej můžete v App store.

Garageband – dobrý výukový nástroj

Potřebujete-li nahrát sem tam nějakou skladbičku prostřednictvím usb klaviatury, nebo kytary či mikrofonu a nevyžadujete široké možnosti editace? Jste mimořádně přesní a obejdete se bez možnosti střihu? Pak můžete využít nástroje Garageband, který je jakousi odlehčenou kopií aplikace Logic pro. Program samozřejmě dokáže více věcí, avšak jejich ovládání je bohužel zatím nepřístupné. Stahovat můžete z App store.

Editory

Amadeus – málo za moc

Aplikace Amadeus patří mezi klasické zvukové editory. Můžete zde stříhat, mixovat, efektovat, avšak efektů, které můžete použít je v základu naprosté minimum a chybí zde i některé základní efekty. Stojí nemalé peníze, kolem 1000, Kč a za tuto částku bych očekával více možností. Navíc vývoj aplikace je poměrně velmi pomalý. Verze z App store má navíc nějaká omezení, takže je lepší zakoupit verzi přímo od vývojáře.

Audacity

Tento editor jistě nemusím představovat. Povím jen tolik, že od verze 2.1 jej lze používat i s Voiceoverem bez obtíží, téměř všechny ovládací prvky aplikace jsou přístupné.

Závěrem

Aplikací jsem zde vyjmenoval jen pár, ty nejdůležitější. Vždy je důležité si pořádně promyslet, co chcete se zvukem na počítači provádět, protože některé aplikace jsou opravdu velmi drahé a na mnoho operací dostačuje samotné audacity.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>