Aplikácie na správu úloh

Tí, čo ma poznajú, vedia, že som tak trošku blázon do aplikácií, ktoré sa zaoberajú vedením času pripomienkovaním rôznych úloh, ale aj aplikácií na vedenie si rôznych poznámok, ktorých sa počas dňa nazbiera neskutočné množstvo.

Poznáte to sami, ak ste nevidiaci, nemáte toľko príležitostí si čokoľvek poznamenať priamo v teréne ako vidiaci ľudia. No príchodom iOS a rôznych ďalších elektronických zariadení aj my si môžeme riadiť čas podľa svojich predstáv. No čerešničkou na torte sú samotné aplikácie, ktoré umožňujú rôzne pripomienky, aby sme na úlohy, ktoré si zaznačíme, nezabudli aj splniť.

Pri tomto článku budem tiež klásť dôraz na synchronizáciu medzi mobilným zariadením a notebookom, ktorá je pre ďalšie pracovanie s poznámkami alebo úlohami veľmi dôležitá.

Drobné predstavenie aplikácií

Najprv napíšem, aké aplikácie používam ja, ale ak ste už čítali môj predchádzajúci článok, tak ich tam nájdete tiež. No tu budú s drobným mojím komentárom.

  1. Kalendár: Klasický kalendár je súčasťou či už OS X, ale aj iOS. Používam ho denne a na zaznačenie stretnutí je veľmi dobrý.
  2. Fantastical (iOS): Kalendár, ktorý je veľmi fajn, ponúka zopár možností navyše oproti klasickému vstavanému kalendáru. Priamo z prostredia aplikácie môžem odoslať blahoželanie k narodeninám alebo priamo zavolať účastníkovi schôdzky. Drobnou nevýhodou aplikácie je, že sa nesynchronizuje na pozadí, takže ak vložíte novú udalosť do klasického kalendára, tak v aplikácii Fantastical ju uvidíte až po jej otvorení a načítaní dát. Existuje verzia aj pre Mac, ale priznám sa, že tú nevyužívam, pretože klasický vstavaný kalendár v iOS mi vyhovuje.
  3. Evernote: Aplikácia, ktorá si zaslúži celý článok. Je výborná na tvorbu poznámok, ktoré si môžem rôzne otagovať. Na stránke www.lifenotes.cz je mnoho tipov na správu aplikácie tak, aby vyhovovala každému. Aplikácia je vhodná tak na archivovanie si vecí, ako aj na vytváranie rôznych zoznamov, či už od vedenia receptov alebo plánovanie ciest. Priamo v poznámke sa dajú robiť zaškrtávacie políčka napríklad pre zoznam veci, ktoré musím kúpiť, ale môžem si k poznámke nastaviť aj upozornenie v prípade, že vyprší platnosť nejakého dokladu, ktorý si odfotím a pridám priamo k poznámke. Pomocou ďalších prídavných aplikácií si z Evernote spravím pomocníka pre všetko. Aplikáciu používam tak na iOS, ako aj na OS X. Po aktualizácii je horšie prístupná na iOS, kde je hlavne problém pri editácii poznámky alebo jej vytváranie. No tu mi pomáha aplikácia Fast Ever. Táto aplikácia je plne prístupná s VoiceOverom a vytváranie poznámky je veľmi jednoduché. Poznámka sa následne odošle do Evernote, kde s ňou môžem ďalej pracovať. Na OS X je prístupnosť a práca s poznámkou veľmi príjemná. Čiže môj postup v teréne vyzerá tak, že si poznámku napíšem cez aplikáciu Fast Ever a keď som doma, tak upravím na počítači.
  4. Things: Výborná aplikácia na správu úloh. Hneď na úvod musím napísať, že je skvele ovládateľná na iOS, ale neprístupná na OS X, a preto som ju odsunul a čakám na jej ďalší vývoj. No v prípade, ak chcete pracovať len na iOS, je výborná. Aj ja som takto pracoval nejaký čas. Aplikácia je vhodná pre tých, ktorí poznajú systém GTD. Veľmi dobre zvláda opakované úlohy, delenie podľa kontextov a priorít a pod. Je len veľká škoda, že nie je prístupná pre Mac, no verím, že aj toto sa časom zmení.
  5. OmniFocus: Momentálny víťaz – aplikácia na správu úloh tiež založená na systéme GTD. Aplikácia je skvele prístupná pre oba systémy (iOS, OS X) a využívam ju denno-denne. Patrí k tým drahším aplikáciám, ale v prípade, že to so správou času, úloh a sebaorganizácie myslíte vážne, je skutočným víťazom. Dovolím si tvrdiť, že vďaka tejto aplikácii až toľko nezabúdam. Nevravím, že nezabudnem na niečo, ale snažím sa si to rovno zapísať, či už na telefóne alebo neskôr na počítači. Na telefóne napíšem len stručne, na čo nemám zabudnúť a v prípade, že mám čas, priradím kontext, zaradím do projektu a pod. Zistil som, že takto mám prehľad vo veciach a môžem sa sústrediť na ďalšie veci. Určite aj o tejto aplikácii napíšem samostatnú recenziu, ale ak by ste sa o nej chceli dozvedieť viac, skúste navštíviť stránku www.omnifocusaja.cz, kde som aj ja hľadal informácie a dozvedel som sa tam naozaj dosť.

Na záver

Každá z hore spomínaných aplikácií ma svoje plusy, no čo sa týka prístupnosti a ovládateľnosti na oboch platformách, jasným víťazom je aplikácia OmniFocus. Jej používanie je veľmi jednoduché a ak si osvojíte istú disciplínu v zapisovaní si úloh, dokáže byť neskutočným pomocníkom.

Aj aplikácia Things je skvelá, no veľkou jej nevýhodou je neprístupnosť na počítači, kde si s VoiceOverom ani neškrtnete.

Napíšte aj vy do komentárov pod článkom, aké a či vôbec využívate aplikácie na správu úloh alebo riadenie si vlastného času.

This entry was posted in Aplikace and tagged , , , , on by .

About Peter Gombárik

Od roku 1993 pracujem ako masér, najprv v nemocnici a potom ako živnostník. K Apple produktom som sa dostal asi pred 4 rokmi a od tohto momentu som spokojným užívateľom. Začalo to iPhonom, neskôr iPadom a potom prišiel do jablčnej rodiny aj Mac. Teraz tieto produkty používam či už v práci, ale aj v osobnom živote. Na týchto produktoch ma baví jednoduchosť ovládania, bezproblémový chod, a výborná prístupnosť. Rád testujem nové veci, či už aplikácie, alebo produkty a preto verím, že si radi prečítate niektoré recenzie ktoré spravím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>