Aplikace pro iPhone podle Pavla Ondry

Pokud jste jedni z těch šťastlivců, kteří dostali od ježíška iPhone, může se vám do základu hodit tenhle můj článek, v němž bych rád sepsal pár užitečných aplikací pro začátečníky s iOS.

Všechny níže vyjmenované aplikace jsou kompatibilní s odečítačem Voiceover a většinu z nich sám i používám.

Noviny a novinky

Pokud jste příznivci ČT tak vězte, že čt24 i čt4 mají své vlastní aplikace pro iOS, které slouží nejen ke čtení textového zpravodajství, ale také k přehrávání živého vysílání ze zpravodajství či sportu.

Další, tzv. must have aplikací je RSS čtečka newsify. Je plně přístupná a pokud neznáté přesné URL RSS kanálu, umí velmi dobře vyhledávat, stačí napsat např. novinky.cz a zdroje vám hned vyjedou.

A ostatní záleží už jen na vašem vkusu. Pokud čtete novinky.cz, i jejich portál má vlastní aplikaci, jakožto všechna velká česká rádia, od Impulsu, přes ČRO až po Evropu 2, stačí jen zadat název do appstoru.

Komunikace

Facebook a facebook messenger jsou pro ty, kdo využívají FB pravidelně nutností. Obě aplikace jsou na iOS velmi dobře přístupné a obzvlášť messenger jako nástroj na komunikaci se mi líbí opravdu hodně.

U Facebooku zůstaneme i s další aplikací, neboť komunikátor whatsapp nedávno Facebook taky koupil. Aplikace je velice jednoduchá a přehledná, umí odesílat textové a hlasové zprávy a v blízké budoucnosti by měla zvládat i internetová volání ala Skype.

Když jsem to tu už zmínil v předešlém odstavci, skype pro iOS se hodí určitě také. Narozdíl od PC či mac verze na iOS neotravujou reklamy a já osobně už skype jinde než na telefonu ani nezapínám.

Pokud je na telefonu už nemáte, doporučuju nainstalovat IBooks, nejen, že v obchodě je už docela dost českých knih, aplikace navíc umí číst i dokumenty ve formátu PDF.

Naprostou nezbytností pro nevidomé čtenáře na iOS je aplikace Voicedream.
Ta umí číst soubory snad ve všech formátech, které do ní nahrajete přes dropbox, disk google, či z odkazu v Safari. Číst lze za použití plynulého čtení ve voiceoveru, nebo lze do čtečky dohrát za pár eur hlas Eliška a pak můžete číst knížku i se zamčeným telefonem.

A pokud někdo z nějakého důvodu preferuje knížky od Amazonu, i jejich aplikace Kindle je plně přístupná s Voiceoverem.

Máte-li rádi audioknihy, není nic snažšího, než nainstalovat aplikaci obchodu audioteka.cz, která se v posledních verzí dočkala významného vylepšení v oblasti přístupnosti. Aplikace slouží jako přehrávač i jako prohlížeč katalogu s možností přímého nákupu knížek rovnou v aplikaci.

Cestování

Všichni čeští dopravci již mají své mobilní aplikace, České dráhy aplikaci Můj vlak, Studentagency aplikaci Jízdenky a Leoexpres aplikaci s nápaditým názvem, opět Jízdenky. Pokud jde o přístupnost pro nevidomé, můžu doporučit nejvíc aplikaci žlutých vlaků a autobusů, která umí vyhledávat spoje, a nakupovat a rezervovat jízdenky, to vše velmi rychle a
pohodlně.

Pro vyhledávání spojů slouží oficiální aplikace Idos a pro online prohlížení odjezdových tabulí na vlakových nádraží zase aplikace Na vlak.

Pokud jde o navigaci, doporučuji aplikaci Blindsquare, která je navržena přímo pro nevidomé. Umí zobrazit místa v okolí z různách kategorií a také jednoduchou navigaci k nim.

No a pokud máte nazbyt cca 89 EUR, doporučuji Navigon, který umí offline navigaci autem či pěšky a to i s hlasovými pokyny.

Hudba a videa

Pokud chcete mít přehled o programu českých televizí a kin, můžete k tomu využít aplikaci FDB.cz, která je docela dobře přístupná i s odečítačem voiceover. A pokud máte rádi celosvětové statistiky o tom, který film kolik vydělal, co jde do amerických kin a jak si který snímek stojí v celosvětovém hodnocení, doporučuji aplikaci IMDB.

Loni vtrhla i do česka služba Spotify a jejich aplikace je opět velmi vydařená a přístupná pro nevidomé.

Jste-li příznivci youtube, místo oficiální aplikace Googlu doporučuji nainstalovat aplikaci Youplayer, která je sice v angličtině, ale je rozhodně přehlednější než ta googlí. A pokud rádi filmy a seriály z česka, archiv Ivysílání české televize má rovněž svou aplikaci.

A na závěr doporučuji nainstalovat aplikaci Shazam, která umí z kousku písničky poznat, kdo ji hraje za interpreta a jak se song jmenuje.

Hry

Všechny přístupné hry pro nevidomé jsou v angličtině.
Já osobně mám v telefonu Audiodefence, zombie střílečku, A dark room, textovou strategii/rpg a Solaru, budovatelsko bojovou strategii s dosti povedenými zvuky.

Z ostatních zajímavých her můžu doporučit oba díly Papa sangre, inquisitor či Hatchi, hru stylu tamagotchi.

Ostatní

Zbytek záleží už jen na vás. Sociální sítě twitter a linkedin mají své aplikace přístupné pro nevidomé, taktéž všechny české velké banky mají svou aplikaci, mají je i operátoři O2, Vodafon a T-mobile.

Pokud holdujete rozváženému jídlu, nainstalujte si Damejidlo.cz a slyšel jsem, že svou vlastní aplikaci má i MC donald.

Na závěr doporučuji nainstalovat aplikaci České aplikace, což je katalog aplikací vyvinutých u nás a může tak sloužit jako další zdroj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>