Aplikace podle Petera Gombárika

Rád by som pokračoval v nastolenom trende Pavla Ondru, a preto ponúkam aj môj zoznam aplikácií. Zväčša ide o aplikácie, ktoré mám na svojej hlavnej ploche a ktoré využívam takmer denne.

Komunikácia

Okrem klasických správ a klasického mailu, ktoré využívam dosť často, sú ešte ďalšie veľmi dobré aplikácie na komunikáciu.

Whatsapp
Skvelá aplikácia na posielanie správ. V budúcnosti by mala podporovať aj telefonovanie, je krásne prístupná a ovládanie je veľmi jednoduché.
Skype
Túto aplikáciu využívam čoraz menej. No v prípade, že niekto nemôže použiť Facetime volania, ju občas využijem. Ovládanie je tiež bezproblémové a aplikácia je podľa mňa veľmi dobre prístupná s VoiceOverom.
Facebook
Túto aplikáciu skôr využívam na iPade, kde mi príde lepšie rozloženie celej aplikácie. Tiež asi aj kvôli šetreniu batérie na telefóne.

Správa času a poznámky

Tieto aplikácie mám najradšej. Vzhľadom na to, že nemôžem robiť poznámky priamo na papier, mi ich používanie príde vyslovene nutné. Pokiaľ máte tak ako ja radi systém GTD (getting things done), tu je niečo, čo vás poteší.

Evernote
Skvelá aplikácia na správu a zber rôznych poznámok. Môžete si tu robiť rôzne zoznamy, zaškrtávacie políčka a pod. Tiež je tu možnosť rôzne otagovať poznámky pre ich lepšie vyhľadávanie. Určite komfortnejšia aplikácia ako samotné poznámky od Applu.
Aplikácia je dobre prístupná s VoiceOverom, no narazil som na problém pri samotnej editácii už vytvorenej poznámky. No v prípade, ak máte Evernote nainštalovanú aj na počítači, si poznámky, teda ich konečné editovanie, môžete urobiť tam. Napriek tomuto nedostatku, ktorý verím, že vývojári vyriešia, ide o skvelú aplikáciu, ktorú mám na hlavnej ploche.
OmniFocus
Momentálne najlepšia aplikácia na metódu GTD. Určite napíšem aj samostatnú recenziu, no pre tých, ktorí túto aplikáciu nepoznajú, aspoň pár viet.
OmniFocus je aplikácia na plánovanie času, na zaznamenanie si akejkoľvek činnosti, ktorú musíte vykonať. Všetky tieto činnosti si zaznamenávate do „Inboxu“, čiže zbernej schránky. Následne si ich delíte podľa rôznych kritérií, podľa toho, kde, s kým, ako chcete danú činnosť vykonávať. Takto tiež môžete vytvárať projekty alebo len samostatné úlohy. Následne podľa filtrovania priradených kritérií si zobrazíte presne tie úlohy, ktoré buď chcete prebrať s daným človekom, alebo na určitom mieste.
Aplikácia je plne prístupná s VoiceOverom a je radosť s ňou pracovať.
Fantastical
Recenziu na túto aplikáciu som písal aj na tomto webe.
Aplikácia je veľmi dobre prístupná s VoiceOverom.

Navigácia

Tu je zopár aplikácií, ktoré využívam pri navigácii. Niektoré menej a niektoré viac, no podstatné je, že pomôžu v prípade, keď ich človek potrebuje.

BlindSquare
Aplikácia špeciálne vytvorená pre nás. Jej obrovskou výhodou je, že sa môžete dozvedieť informácie o tom, čo sa nachádza vo vašom okolí, aké podniky či reštaurácie sú vzhľadom na vašu polohu najbližšie. Môžete sa následne aj za pomoci ďalších aplikácií k danému miestu nechať navigovať.
O prístupnosti, vzhľadom na to, že samotná aplikácia je vytvorená pre ľudí s poškodením zraku, nemá cenu písať. No potrebné je napísať, že mi viackrát ukázala miesta, o ktorých som ani len netušil.
Navigon
Aplikácia na samotné navigovanie. Funguje aj pre navigáciu autom, ale aj pre peších. Jej navigovanie je celkom spoľahlivé, no vždy je potrebné mať na pamäti, v ako husto zastavanej oblasti sa práve nachádzate. Samozrejme, spolupracuje s BlindSquare.
Aplikácia je prístupná s VoiceOverom.
iTransit BA
Aplikácia na zisťovanie príchodov a odchodov mestskej hromadnej dopravy v Bratislave. Skvelé na tejto aplikácii je, že aj na základe vašej polohy dokáže nájsť najbližšiu zastávku a hneď vypíše autobusy, ktoré z danej zastávky odchádzajú. Aplikáciu využívam dosť často, až na pár drobných výnimiek sa na ňu dalo spoľahnúť, no otázka je, či práve presnosť bola problémom aplikácie alebo bratislavskej MHD.
Aplikácia je dobre prístupná s VoiceOverom.
Train & Bus
Aplikácia na zistenie odchodov a príchodov či už vlakov alebo diaľkových autobusov.
Aplikácia je dobre prístupná s VoiceOverom.

Ostatné

TapTapSee
Priaznivci "jablčných" zariadení určite túto aplikáciu poznajú. Aplikácia slúži na rozpoznávanie rôznych nafotených obrázkov. Takto sa aj nevidiaci dozvie, čo odfotil. Výhodné je to najmä v prípade, ak si máte vybrať sami niečo na oblečenie a potrebujete sa farebne zladiť alebo v prípade, že hľadáte veci, ktoré sú v rovnakej škatuľke, ale s odlišnou grafikou. Aplikácia je na rozpoznávanie vecí veľmi dobrá.
Dropbox
Skvelá aplikácia na zdieľanie obsahu. Aplikácia je plne prístupná a jej využitie nájde každý v prípade, že má dôležité súbory, ktoré chce zdieľať medzi rôznymi zariadeniami.
iBooks
Opäť skvele prístupná aplikácia na čítanie knižiek. Aplikácia dokáže čítať knihy vo formáte .pdf, .epub. Aplikácia umožňuje vytváranie poznámok, záložiek, ale obsahuje aj úžasné vyhľadávanie. Ja osobne túto aplikáciu určite viac využívam na iPade.
Tatra banka
Jedna z možností, ako mať svoje výdavky a platby z účtu Tatra banky pod kontrolou.
Aplikácia je prístupná s VoiceOverom, no niekedy sa informácie, ktoré zadáte do editačných polí, dozviete až v prípade poslednej kontroly platby pred jej odoslaním.

Aké aplikácie používate vy?

Viem, že je spústa aplikácií, ktoré sú skvelé, či už v oblasti prístupnosti alebo jednoducho možností, ktoré sama aplikácia ponúka. Ak používate niektoré z nich a radi sa o ne podelíte, tak napíšte, či už do komentárov alebo pokojne aj samostatný článok. Radi ho zverejníme.

This entry was posted in Aplikace and tagged , , on by .

About Peter Gombárik

Od roku 1993 pracujem ako masér, najprv v nemocnici a potom ako živnostník. K Apple produktom som sa dostal asi pred 4 rokmi a od tohto momentu som spokojným užívateľom. Začalo to iPhonom, neskôr iPadom a potom prišiel do jablčnej rodiny aj Mac. Teraz tieto produkty používam či už v práci, ale aj v osobnom živote. Na týchto produktoch ma baví jednoduchosť ovládania, bezproblémový chod, a výborná prístupnosť. Rád testujem nové veci, či už aplikácie, alebo produkty a preto verím, že si radi prečítate niektoré recenzie ktoré spravím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>